عیب یابی سامانه اعلام حریق و دتکتور ,

menuordersearch
f125.ir
۱۴۰۱/۸/۱۰ سه شنبه
(0)
(0)
عیب یابی سامانه اعلام حریق و دتکتور
عیب یابی سامانه اعلام حریق و دتکتور

در این محتوا به عیب یابی و رفع خطای رایج سامانه های اعلام حریق و دتکتور و رفع ‌ آنها و نیز تعمیر دتکتور ها می‌پردازیم. برای این کار ابتدا یک معرفی کوتاه درباره ی سامانه اعلام حریق و دتکتور خواهیم داشت. سپس رایج ترین ایرادات این سیستم ها و همچنین نحوه نگهداری از آن را بررسی می‌کنیم.

 

معرفی سامانه اعلام حریق و دتکتور

سامانه اعلام حریق شامل تعدادی از تجهیزات است که در کنار یکدیگر به منظور تشخیص نشانه های آتش سوزی و اطلاع رسانی و هشدار طراحی و ساخته شده است. هشدار دادن به افراد حاضر در محیطی که در آن از سامانه اعلام حریق استفاده می‌شود، از طریق آژیر ها و فلاشر ها است.

سرعت رشد حریق به صورت خطی نیست و از زمانی به بعد، حریق به میزان چند برابر افزایش می‌یابد و افراد در زمان کوتاهی می‌توانند خود را از خطر آتش سوزی نجات دهند. از این رو استفاده از سامانه اعلام حریق اهمیت پیدا می‌کند. همچنین به منظور پیشگیری از بروز خسارات و وارد آمدن آسیب به اموال مجموعه های گوناگون، استفاده از سامانه اعلام حریق ضروری است.

 

اجزای سامانه اعلام حریق

اجزای اصلی سامانه اعلام حریق به صورت زیر است:

 • هشدار دهنده ها

از تجهیزات هشدار دهنده می‌توان به آژیر اعلام حریق، فلاشر و ... اشاره کرد.

 • تجهیزات ورودی

از انواع تجهیزات ورودی در سامانه می‌توان به دتکتور های حرارتی، دتکتور های دودی، دتکتور های شعله ای و ... اشاره کرد.

 • مرکز نظارت بر عملکرد سامانه اعلام حریق

بخش کنترل کننده ی اعلام حریق است که با بهره گیری از آن می‌توان ورودی ها و خروجی های سامانه را کنترل کرد.

 • منبع تغذیه

با استفاده از منبع تغذیه می‌توان انرژی مورد نیاز را برای فعالیت سامانه اعلام حریق تامین نمود.

 آشنایی با سیستم اعلام حریق و دتکتور برای تعمیر دتکتور و اعلام حریق

عیب یابی سامانه اعلام حریق

گاهی اوقات سامانه اعلام حریق در تشخیص آتش سوزی دچار اشتباه می‌شود. به طور کلی، دسته بندی خطای های ناشی از عملکرد در سامانه به صورت زیر است:

 • خطا های تصادفی دتکتور

در این نوع از اشتباهات مربوط به عملکرد سامانه های حریق، فعال شدن هشدار سامانه دلیلی غیر از آتش سوزی دارد. از عواملی که باعث بروز چنین خطا هایی می‌شوند می‌توان به دود سیگار، حرارتی که از وسایل گرمایشی خارج می‌شود، دود وسایل نقلیه و سایر موارد دیگر اشاره کرد.

 • خطا های ناشی از نقص در عملکرد یکی از قسمت های سامانه

ممکن است یکی از تجهیزات به کار رفته در قسمت های مختلف سامانه اعلام حریق دچار اشتباه شود. در صورتی که بروز این خطا منجر به شنیده شدن صدای هشدار سامانه شود، به آن هشدار کاذب گفته می‌شود.

این خطا زمانی مشاهده می‌شود که دتکتور دچار سوختگی شده باشد، یا جریان های گوناگونی باعث بروز خطا در مدار کشف حریق شود.

 • نصب نادرست تجهیزات و دتکتور

گاهی ممکن است به دلیل رعایت نکردن نکات نصب تجهیزات، سامانه دچار خطا شود. در این حالت است که اهمیت بازبینی و نگهداری سامانه بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.

 • بروز عیب های شبکه ی سامانه

برخی اوقات خطا های شبکه ای باعث فعالیت نا به هنگام آژیر هشدار می‌شوند. در این خصوص نیز بازبینی و بررسی های دوره ای توصیه می‌شود.

 

خطاهای سامانه اعلام حریق و دتکتور را چگونه می‌بایست رفع کرد؟

از راه کار های رفع خطا های سامانه، کاستن از میزان حساسیت حسگر است. البته این کار باید به میزان کافی انجام شود. حساسیت دتکتور نمی‌تواند از مقدار خاصی که در استاندارد تعریف شده کاهش یابد.

از سامانه ی تایید کردن هشدار در کنار سامانه استفاده شود. این سامانه ی جانبی کمک می‌کند تا چند ثانیه پیش از شنیده شدن صدای آژیر هشدار، از صحت دلیل اعلام حریق اطمینان حاصل شود.

 

انواع دتکتور ها

از انواع دتکتور های اعلام حریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دتکتور دودی

یکی از رایج ترین انواع دتکتور، دتکتور دودی است. این حسگر صرفا بر مبنای نشر دود در محیط کار می‌کند. دتکتور دودی زمانی هشدار می‌دهد که محفظه ی آن از دود پر شده باشد.

 • دتکتور حرارتی

همان گونه که از نام این دتکتور پیدا است، این نوع از دتکتور به تغییرات دما حساس است. برخی از دتکتور های حرارتی بر اساس دمای ثابت و برخی دیگر نیز بر اساس افزایش دمای محیط کار می‌کنند.

 • دتکتور گازی

در صورتی که بخار های قابل اشتعال و سمی در محیط وجود داشته باشد، بهتر است از این نوع از دتکتور استفاده شود.

 • دتکتور گاز مونو اکسید کربن (CO)

این دستگاه صرفا به نشر گاز مونو اکسید کربن حساس است و با نشر آن در محیط فعال خواهد شد.

 تعمیر دتکتور

عیب یابی و تعمیر دتکتور

یکی از خطا هایی که در عملکرد دتکتور ممکن است بروز یابد، خطای مدار باز است. زمانی که چنین خطایی رخ می‌دهد، ابتدا باید مدار را باز کنید. سپس دکمه ای که صدای ناشی از بروز خطا را قطع می‌کند، فشار دهید. در نهایت مدار را به حالت عادی خود برگردانید.

دیگر خطای رایج در ارتباط با دتکتور ها، اتصال کوتاه است. Jumperهایی که در هر زون قرار دارد، با علامت های Z1Sو یا Z2Sمشخص می‌شوند. قطع کردن Jumper ها کار مدار اتصال کوتاه را متوقف می‌کند.

 

 

 

سرویس و نگهداری سیستم اعلام حریق و دتکتور

به منظور پیشگیری از بروز عیوب احتمالی در سامانه، بهتر است در حالت های زمانی روزانه، ماهانه و سالانه بازبینی آن را انجام داد.

در بررسی روزانه فقط باید چراغ MAINSON همیشه فعال باشد. در بررسی ماهانه باید باتری و اتصالات سامانه مورد بررسی قرار گیرد. در هر ZONE می‌توان یک شستی را فعال کرد تا اعلام حریق مورد بررسی قرار گیرد. نیز می‌توان با قطع برق، عملکرد باتری را در ارتباط با فعال سازی آژیر های هشدار مشاهده کرد.

در بازدید های سالانه تمامی تجهیزات از قبیل شستی ها، حسگر ها، آژیر ها و دیگر تجهیزات باید بررسی شوند. تعویض باتری های خشک بایستی هر 5 سال یک بار انجام شود. نیز می‌توان دتکتور را هر 2 تا 3 سال یک بار تعویض کرد.

به منظور تعمیر، سرویس و نگهداری سامانه می‌بایست از تجربه و مهارت متخصصان و کارشناسان با سابقه ی این حوزه کمک گرفت. در این خصوص می‌توانید از خدمات شرکت f125استفاده کنید و حل مشکلات مرتبط با سامانه های اعلام حریق را به متخصصان این شرکت واگذار نمایید.

 

تماس با ما

مشاوره آتش نشانی

ثبت خدمات

 

 

 

تهران خیابان جمهوری بین چهارراه استانبول و پل حافظ کوچه مسعود سعد
09126633036
02166719137
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
09126633036
02166719137
02634955755

فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی، اعلام و اطفاء حریق، تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی