همه آنچه باید درباره تعمیر سیستم اسپرینکلر بدانید ,

menuordersearch
f125.ir
۱۴۰۱/۸/۲۶ پنج شنبه
(0)
(0)
همه آنچه باید درباره تعمیر سیستم اسپرینکلر بدانید
همه آنچه باید درباره تعمیر سیستم اسپرینکلر بدانید

اسپرینکرها نوعی سیستم اطفا حریق هستند به وسیله پاشش آب، باعث کنترل و سرکوب حریق می‌شوند. بنابراین تعمیر و نگهداری آنها اهمیت ویژه ای دارد. به همین دلیل در این نوشته سعی می‌کنیم به شرایط اصلی نگهداری و تعمیر سیستم اسپرینکلر پرداخته، نکات مهم در این خصوص را بیان کنیم.

 

اهمیت انجام به موقع و صحیح تعمیر سیستم اسپرینکلر

واقعیت این است که وجود سیستم اسپرینکلر اهمیت بسیار زیادی در خاموش کردن آتش، به خصوص در لحظات ابتدایی شروع آتش سوزی دارد. بنابراین رسیدگی به تجهیزات این سیستم و نگهداری و بررسی آن نیز بسیار مهم است.بررسی تجهیزات و انجام تعمیر سیستم اسپرینکلر به صورت دوره ای باعث می‌شود که در هنگام بروز خطر، تجهیزات آماده باشند. به این ترتیب میزان خسارت تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

موارد مهمی که باید هنگام بررسی و تعمیر در نظر داشت

به طور کلی هر نوع عملی که برای آماده سازی تجهیزات و رفع اشکالات مربوط به آنها انجام می‌گیرد، بخشی از روند تعمیر سیستم اطفا حریق تلقی می‌شود. طی این روند که باید به صورت دوره ای و کاملا منظم انجام بگیرد، ممکن است برخی از تجهیزات دچار اشکال شده باشند. در چنین حالتی باید آنها را تعمیر کرد. در صورتی که انجام تعمیرات ممکن نباشد، باید تجهیزات از دست رفته را از چرخه کار خارج کرده و به جای آنها تجهیزات سالم و موثر را قرار داد. همچنین باید کلیه استانداردهای مربوط به بررسی و عیب یابی تجهیزات اسپرینکلر رعایت شود. طبق این استانداردها اگر در انجام تست و بررسی اشکالی به وجود آید، باید آن را به سرعت رفع کرد.

تعمیر سیستم اطفا حریق و اسپرینکلر

رفع خطر نشتی اسپرینکلر

 

واقعیت این است که امکان نشتی اسپرینکلر و تخلیه آن بسیار کم است. اما به هر حال مشکلی است که باید در نظر گرفته شود. بنابراین طی بررسی که انجام می‌شود باید از عدم وجود آن مطمئن شوید. البته کارهای بسیار ساده ای را می‌توان انجام داد تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرد و نیاز به تعمیر اسپرینکلر و یا تعویض آن نباشد.

یکی از این کارها آن است که اسپرینکلر را در محلی که ممکن است دچار یخ زدگی شود، نصب نکنید. همین کار ساده باعث می‌شود که سیستم سالم مانده و دچار ترکیدگی و نشتی نشود. از طرف دیگر، می‌توان نوعی محلول ضد یخ را به سیستم اضافه کرد و یا اینکه میزان عایق موجود در محل را افزایش داد تا لوله های سیستم در اثر یخ زدگی دچار آسیب نشوند.

برای اینکه مطمئن شوید که نیازی به تعمیر سیستم اطفا حریق نیست، کافی است هوای تحت فشار را با نیتروژن عوض کنید. به این ترتیب می‌توانید مانع از بروز مشکل خوردگی در سیستم های اسپرینکلر شوید.

 

یخ زدایی سیستم

در صورت بروز یخ زدگی، باید دست به کار تعمیر اسپرینکلر شد. در چنین حالتی هرگز نباید به سراغ آتش و حرارت رفته و از آن برای یخ زدایی استفاده کرد. چون ممکن است باعث آسیب به سیستم و یا حتی ایجاد حریق و آتش سوزی شود. بهترین کار آن است که قبل از شروع فصل سرد از مناسب بودن مکان نصب اسپرینکلر مطمئن شده و آن را به خوبی بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد.

اما اگر سیستم دچار یخ زدگی شد، برای رفع آن می‌توانید سیستم را به صورت کامل شستشو دهید. در واقع یکی از روش های تعمیر سیستم اسپرینکلر برای یخ زدایی شستشوی کامل آن با آب است. سپس هوا با فشار درون لوله ها دمیده می‌شود تا خشک شده و دوباره دچار یخ زدگی نشوند.

تعمیر انواع اسپرینکلر

بررسی بخش های مختلف ساختمان به صورت دوره ای

توصیه ما این است که حداقل سالی یک بار و مخصوصا قبل از اینکه فصل های سرد سال شروع شوند، همه بخش های ساختمان را بررسی کنید و مطمئن شوید که سیستم های موجود به خوبی عمل می‌کنند. سیستم اطفا حریق نیز باید حتما در کنار سیستم های تهویه و یا بررسی پنجره ها و شیشه های ساختمان در این بازدید بررسی شود. در واقع عدم انجام چنین کاری زیر پا گذاشتن یکی از اصول استاندارد نگهداری و تعمیر سیستم اسپرینکلر است.

 

اشکال در عملکرد دتکتورها

دتکتورها بخش مهمی از سیستم اطفا حریق هستند و در صورت بروز هر نوع دود یا آتش سوزی به افراد حاضر در ساختمان هشدار می‌دهند. البته نباید این واقعیت را از یاد برد که عملکرد دتکتورها فقط به همین کار ختم می‌شود و در حقیقت مانع بروز آتش سوزی یا کمتر کردن شعله نمی‌شوند.

به هر حال در هنگام انجام روند تعمیر سیستم اسپرینکلر باید دتکتورها را در نظر گرفته و آنها را نیز بررسی کرد. دقت داشته باشید در مدل های دود باتری ممکن است با گذر زمان باتری از بین رفته باشد و یا اینکه به هر دلیلی باتری آن از جا خارج شده باشد. در چنین حالتی باید مطمئن شد که باتری سالم است و سر جای خود قرار دارد.

 

بررسی عملکرد شیرهای اسپرینکلر

واقعیت این است که شیرهای به کار رفته در سیستم های اسپرینکلر معمولا در سه دسته بندی کلی قرار می‌گیرند؛ شیرهای کنترل، شیرهای پروانه ای و شیرهای یکطرفه. در هنگام بررسی سیستم اطفا حریق برای تعمیر اسپرینکلر، حتما باید شیرهای کنترل را بررسی کرد و مطمئن شد که بسته شدن این شیرها کمی بیشتر از 5 ثانیه طول می‌کشد. این امر به خاطر آن است که به قوچ ضربه وارد نشده و سالم بماند. همچنین باید بررسی کرد که شیر کنترل نسبت به فلومتر یا دماسنج به خوبی عکس العمل نشان می‌دهد. در صورت اتوماتیک بودن شیر، مطمئن شوید که عملگر آن نیز به خوبی عمل می‌کند.

به طور کلی در مورد شیرهای پروانه ای باید به صورت دوره ای آنها را بررسی کرده و مطمئن شد که بسته نیستند. در صورت بسته بودن حتما باید تعمیر سیستم اطفا حریق را در نظر گرفته و با بررسی مشکل مورد نظر، آن را حل کرد. در مورد شیرهای یکطرفه نیز از آنجا که عملکرد صحیح این نوع شیرها به افراد در مورد فعال شدن سیستم هشدار می‌دهد، باید با بررسی دوره ای از سلامت آن اطمینان حاصل کرد.

 

تماس با ما

مشاوره آتش نشانی

ثبت خدمات

تهران خیابان جمهوری بین چهارراه استانبول و پل حافظ کوچه مسعود سعد
09126633036
02166719137
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
09126633036
02166719137
02634955755

فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی، اعلام و اطفاء حریق، تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی