7 نکته مهم درباره کپسول آتش نشانی co2 که باید بدانید ( کاربرد مزایا معایب + نحوه استفاده و .. ) ,

menuordersearch
f125.ir
۱۴۰۱/۲/۱ پنج شنبه
(1)
(0)
7 نکته مهم درباره کپسول آتش نشانی co2 که باید بدانید ( کاربرد مزایا معایب + نحوه استفاده و .. )
7 نکته مهم درباره کپسول آتش نشانی co2 که باید بدانید ( کاربرد مزایا معایب + نحوه استفاده و .. )

کپسول آتش نشانی co2 یکی از کپسول های آتش نشانی است که جهت خاموش کردن برخی از انواع آتش سوزی به کار می‌‌رود. در این فرصت با کپسول اطفا حریق co2 یا همان کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن آشنا خواهید شد.

 

کپسول آتش نشانی co2 چیست؟

کپسول آتش نشانی co2 جزو خاموش کننده هایی است که در خانه یا محل کار مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. در تولید این نوع کپسول آتش نشانی همان طور که از نامش پیداست از گاز دی اکسید کربن استفاده می‌‌شود. دی اکسید کربن را باید به عنوان گازی غیرسمی، بی ‌رنگ و بی ‌بو بشناسیم که از هوا سنگین تر بوده و غیرقابل احتراق است. دی اکسید کربن در مواجهه با آتش آن را خفه کرده، اکسیژن موجود در هوا را کم می‌ کند و در نهایت باعث سرد شدن آتش می‌شود.

برای استفاده از کپسول آتش نشانی co2 که یکی از کپسول های آتش نشانی پرکاربرد است می‌بایست با دقت بیشتری عمل کرد. از آنجایی که این کپسول ها حاوی گاز دی اکسید کربن هستند ممکن است حین استفاده باعث خفگی فرد شوند. از سوی دیگر اگر فرد هنگام استفاده از کپسول با گاز co2 تماس داشته باشد به علت سرما دچار سوختگی خواهد شد. بر این اساس حتما باید قبل از کار با این کپسول با نحوه استفاده از آن آشنا بود.

کاربرد کپسول آتش نشانی co2

7 نکته مهم درباره کپسول آتش نشانی co2 که باید بدانید

1 کاربرد کپسول آتش نشانی co2

کپسول های آتش نشانی co2 برای خاموش کردن انواع آتش سوزی ها قابل استفاده اند. این نوع از خاموش ‌کننده ها را می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال: یکی از کاربردهای کپسول آتش نشانی co2 خاموش کردن حریق مربوط به مایعات قابل اشتعال است. به عنوان مثال آتش سوزی های مخازن نفتی، مخازن رنگ، بویلرها، کارخانه های اسپری و... با این کپسول ‌ها خاموش می‌شود.

اطفاء حریق وسایل برقی: زمانی که تابلوی برق، ترانسفورماتور، ژنراتور، کامپیوتر، فیوز و... دچار آتش ‌سوزی می‌‌شود کپسول اطفا حریق co2 مشکل را برطرف می‌کند.

اطفاء حریق مواد کربن دار: کپسول آتش نشانی co2 گزینه مناسبی برای اطفاء حریق انبار فیلم، گالری هنری موزه، آرشیو و... است.

 

2 رنگ کپسول اطفا حریق دی اکسید کربن

کپسول های آتش نشانی در رنگ های متفاوتی تولید می‌شوند. بدنه کپسول آتش نشانی co2 به رنگ قرمز است که نواری مشکی رنگ هم روی آن به چشم می‌خورد. بر روی این نوار عبارت co2 به معنی گاز دی اکسید کربن درج شده است.

 

3 وزن کپسول اطفاء حریق co2

کپسول اطفاء حریق co2 را می‌توان بر حسب نیاز در اوزان گوناگون خریداری کرد. اگر شما نیاز به خرید محصول در اوزان پایین را دارید کپسول co2 در وزن ۲ یا ۳ کیلوگرم به شما پیشنهاد می‌شود. این محصول در اوزان ۴، ۵، ۶ و ۱۰ کیلوگرم نیز تولید می‌‌شود. برای سفارش کپسول آتش نشانی co2 در وزن‌ های بالاتر هم می‌توان آن را در اوزان ۲٠ و ۳٠ کیلوگرم تهیه کرد. جهت کسب اطلاعات دقیق تر راجع به وزن این نوع کپسول ‌کافیست با مرکز فروش تجهیزات آتش نشانی تماس حاصل نمایید.

 

4 تفاوت کپسول آتش نشانی co2 با سایر کپسول ها

کپسول آتش نشانی co2 به علت داشتن برخی ویژگی ها با کپسول های دیگر متفاوت است. به عنوان مثال این محصول برخلاف کپسول پودری که معمولا در فضاهای باز استفاده می‌شود به طور معمول در فضاهای بسته به کار می‌رود. قیمت خرید آن هم نسبت به خاموش کننده های پودری بالاتر و در مقایسه با سایر خاموش کننده های گازی شکل پایین تر است. به دلیل وجود گاز co2 در این محصول هنگام استفاده از آن می‌بایست دقت عمل بیشتری داشت.

و مقایسه انواع آن

5 نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن

بیشترین فاصله پرتاب کپسول ‌های co2 بین ۲ تا ۴ متر است. به همین خاطر بهتر است هنگام کار با این خاموش کننده جهت مهار کامل حریق به محل آتش سوزی نزدیک ‌تر شویم. برای استفاده از کپسول co2 ضامن آن را آزاد کرده و سر لوله را در دست می‌گیریم. با فشار آوردن روی اهرم خاموش کننده یا باز نمودن شیر انتظار می‌رود شیر فنری به سمت پایین فشار بیاورد و باعث باز شدن مسیر خروجی شود. در این زمان گاز دی اکسید کربن بر اثر فشار وارده آزاد می‌شود و با نیروی زیاد به طرف دهانه خروجی می‌ رود. در نهایت گاز دی اکسید کربن فشرده شده با فشار زیادی به بیرون می‌پاشد. برای آن که ماده اطفای حریق به محل آتش سوزی هدایت شود باید خروجی کپسول آتش نشانی را که قیفی شکل است حرکت دهیم

مزایا و معایب کپسول co2

6 مزایا و معایب کپسول آتش نشانی co2

استفاده از کپسول آتش نشانی co2 دارای یکسری مزایا و معایب است که در این بخش برخی از آنها بیان می‌شود.

مزایا

  • کپسول آتش نشانی co2 محصول بسیار مناسبی برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس B و C است.
  • در تولید این کپسول ماده پایدار co2 به کار رفته و از کیفیت محصول کاسته نمی‌‌شود.
  • قیمت آن در مقایسه با سایر خاموش کننده های گازی شکل کمتر است.
  • این محصول تمیز و خشک است و بعد از اتمام عملیات اطفاء حریق هیچگونه آشغال و رسوباتی از خود به جا نمی‌گذارد.
  • در محیطی که جریان برق در آن وجود دارد جان افراد را از برق گرفتگی حفظ می‌‌کند.

معایب

  • برای تخلیه اتوماتیک کپسول آتش نشانی co2 محیط می‌‌بایست ایزوله باشد به این دلیل که امکان دارد استفاده از آن جان افراد را تهدید کند.
  • قیمت آن در مقایسه با کپسول های آتش نشانی پودری بالاتر است.
  • در برخی محیط ها باعث کاهش میزان اکسیژن و پایین آمدن دمای هوا می‌‌شود.
  • برخی اوقات موجب می‌ شود فشار در محیط و فضای بسته بالا رود.

7 شارژ کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن

یکی از سوالاتی که در مورد کپسول های آتش نشانی co2 مطرح می‌ شود زمان مناسب شارژ کردن آنهاست. این موضوع را می‌‌توان با توجه به وزن کپسول مشخص کرد. اگر بعد از وزن کردن کپسول متوجه شویم که وزن گاز موجود در سیلندر بیش از ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است به این مفهوم است که کپسول آتش ‌نشانی باید شارژ شود.

 

 

 

همچنین اگر قصد تهیه کپسول آتش نشانی را دارید، میتوانید برای اطلاعات بیشتر و مشاوره درباره انتخاب بهترین کپسول آتش نشانی و یا سایر محصولات ایمنی، با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می‌باشند:ما در مجموعه f125می توانیم تمام نیازهای ایمنی آتش سوزی تجاری شما را برطرف کنیم.

 

راه‌های ارتباطی
09126633036
02166719137

کلیک کنید:
whatsup

 

تهران خیابان جمهوری بین چهارراه استانبول و پل حافظ کوچه مسعود سعد
09126633036
02166719137
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
09126633036
02166719137
02634955755

فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی، اعلام و اطفاء حریق، تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی