مکانیزم سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر ,

menuordersearch
f125.ir
۱۳۹۹/۳/۲۷ سه شنبه
(4)
(0)
مکانیزم سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر
مکانیزم سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر

آب ماده ای است قابل دسترس و ارزان و دارای ظرفیت جذب مقادیر زیادی از حرارت ایجاد شده توسط آتش است. از سوی دیگر آب سبب خنک کنندگی و خاموش شدن آتش می گردد. لذا بعنوان ماده ای با خاصیت تاثیرگذاری متوسط جهت آتش کلاس A مفید خواهد بود. همچنین استفاده از آب بصورت اسپری جهت آتش کلاس B بخصوص آنهایی که نقطه آتش بالایی دارند نظیر روغن دیزل ، روغن ترانسفورماتور ، روغن های روان کننده و .... نیز بکار برده می شود. هنگام استفاده از آب باید به این نکته توجه نمود که با توجه به هدایت الکتریکی آب در هنگام استفاده جهت اطفاء حریق در تجهیزات الکتریکی ، این تجهیزات بی برق شده باشند.

زمان عملکرد سیستم اطفاء حریق آب معمولا بین 5 تا 10 دقیقه خواهد بود. در این سیستم احتیاج به منبع ذخیره آب با پمپ ، منبع گاز فشرده یا شبکه آب شهری میباشد.

سیستم اطفاء حریق آبی به انواع زیر تقسیم می شود:

الف- سیستم پاشیدن آب ( سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر ) : این سیستم عمل خنک کنندگی ماده مشتعل را انجام می دهد  که از نوع استاندارد آن میتوان از اسپرینکلر اطفاء حریق آریاکوپلینگ استفاده کرد.

ب- سیستم پاشیدن ذرات آب به صورت مه ( اطفاء حریق واتر میست Water Mist ) : این سیستم عمل خنک کنندگی ( پایین آوردن دما ) و حذف اکسیژن در سطح ماده مشتعل را تواماً انجام می دهد. در این سیستم ، حداقل فشار کار نازلی که آتش سوزی خارجی را تحت پوشش دارد 1/4 بار است.

ج- سیستم پاشیدن ذرات آب با فشار زیاد: این سیستم عمل خنک گنندگی و حذف اکسیژن و تغییر شکل دادن و قابل جذب نمودن روغن ( با پمباران سطح روغن مشتعل توسط آب با سرعت زیاد ، ملکول های روغن از یکدیگر جدا شده و مخلوط آب و روغن بوجود می آید ) را تواماً انجام می دهد که به این ترتیب اثر سریعی بر روی آتش دارد. در این سیستم ، فشار کار در دورترین نازل نبایستی از 3/5 بار کمتر باشد.

د- سیستم پاشنده که در وسط دارای سوراخهایی جهت تولید مه و در اطراف آنها دارای سوراخهایی جهت پاشدن آب با سرعت زیاد می باشد. در این سیستم مه تولید شده در برابر وزش باد حفاظت شده و منحرف نگردیده و به ناحیه یا نقطه مشتعل پاشیده خواهد شد.

سیستم اطفاء حریق با آب عموماً در پستهای فشارقوی کاربرد ندارند. به هر حال در برخی پستهای نیروگاهی می توان از این سیستم استفاده نمود. از دیگر سیستم های اطفاء حریق که کاربرد فراوان دارد سیستم اطفاء حریق آیروسل میباشد که تفاوتش در نوع پاشش آن که از ذرات جامد و گاز آیروسل تشکیل شده است که می توان برای مهار آتش به نسبت فضاها استفاده کرد.

 

دفتر مرکزی
البرز - کرج - فلکه اول گوهردشت - برج نیکامال - طبقه هشتم - واحد 1
دفتر فروش
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
026-34251711
09126633036
فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی و اعلام و اطفا حریق و تجهیزات فردی