ضوابط آتشنشانی اطفاء و اعلام حریق ,

menuordersearch
f125.ir
۱۳۹۹/۱/۶ چهارشنبه
(2)
(0)
ضوابط آتشنشانی اطفاء و اعلام حریق
ضوابط آتشنشانی اطفاء و اعلام حریق

ضوابط آتش نشانی 98 اطفای حریق****
f125 فروشگاه اینترنتی تجهیزات آتشنشانی
ضوابط آتش نشانی 98 اطفای حریق ، مجموعه ضوابط ایمنی و مقررات آتش نشانی 98 به سه بخش ضوابط ایمنی معماری، ضوابط ایمنی تاسیسات مکانیکی، ضوابط ایمنی تاسیسات الکتریکی تقسیم شده است. ضوابط آتش نشانی 98 سامانه های اطفای حریق شامل ضوابط شبکه های آتش نشانی که تشکیل شده از پمپ های آب آتش نشانی، مخازن آب، جعبه های آتش نشانی و... می باشد.

 

ضوابط آتش نشانی تهران 98

رشد روزافزون جمعیت و نیاز به مسکن و همچنین گسترش اماکن اداری، تجاری و ... در کلانشهر تهران، افزایش ساخت وساز را به دنبال داشته است. با استناد به آمار و ارقام حوادث ارجاع شده به این سازمان، متأسفانه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمانها و بعضاً کوتاهی افراد مسئول، هرساله حوادث و سوانح تلخ بسیاری را موجب شده و خسارات مالی و جانی فراوانی را به شهروندان محترم تحمیل مینماید.

سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به عنوان چشم و متولی ایمنی شهر ، با توجه به رشد حریق و حوادث همه ی تلاش وسعی خود را معطوف به رعایت نکات ایمنی در معماری، ساختار و دسترسی کاربری های جدید و موجود شهری نموده و امیدوار است با همکاری همه ی نهادهای ذیربط ازجمله سازمان نظام مهندسی، مقررات ملی ساختمان، سازمان استاندارد، شهرداری، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، شاهد توسعه روزافزون ایمنی شهری به ویژه در بخش سازههای شهری باشیم.

ضوابط سامانه های اطفای حریق شامل ضوابط مرتبط با شبکه های آتشنشانی که مشتمل بر مخزن آب، پمپهای آب، لوله کشی و اتصالات و جعبههای آب آتشنشانی در پارکینگها و طبقات و همچنین شبکه های بارنده یا اسپرینکلر که به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه های حفاظت ساختمان در مقابل حریق شناخته میشود، منتشر میشود. وجود شبکه بارنده به شرط آنکه در نگهداری آن دقت شود، در توسعه ی ایمنی به قدری مؤثر است که در بعضی از کشورهای بزرگ اروپایی از جنگ جهانی دوم تاکنون هیچ مرگ و میر ناشی از وقوع آتشسوزی در این ساختمانها حتی برای یک مورد هم گزارش نشده است.

بدیهی است گردآوری چنین مجموعه هایی هیچگاه خالی از اشکال نبوده و این سازمان امید دارد تا با تکیه بر پیشنهادات و راهنمایی های ارزشمند شما مهندسین و مخاطبین گرامی، با اصلاح و بازنویسی این ضوابط، در راستای هرچه بهتر و کاملتر شدن این مجموعه گام بردارد.

کلیه ضوابط و الزامات این آیین نامه، برای ساختمانهایی که دستورالعمل ایمنی آنها بعد از تاریخ 1394/10/01 صادر شده است، لازم الاجرا است.

 

1-    تعاریف

 

1-1- رایزر

لوله عمودی مربوط به سیستم آتشنشانی (لوله ایستاده، شبکه اسپرینکلر یا مشترک) که ممکن است به صورت خشک، تر یا ترکیبی اجرا شود.

رایزر خشک: رایزر خشک لوله ای است به شکل عمودی که در حالت عادی خالی از آب بوده و در هر طبقه به یک خروجی متصل میگردد. رایزر خشک به آب شهری یا منبع تأمین آب متصل نبوده و به وسیله ورودی های پیش بینی شده میتواند توسط پمپهای خودروی آتشنشانی تغذیه شود. این رایزر به آتش نشانها اجازه میدهد بدون اتلاف وقت برای لوله کشی عمودی از محل خودروی آتشنشانی تا طبقات فوقانی ساختمان، به راحتی و با استفاده از یک بند لوله استاندارد آتشنشانی، آتشسوزی را در هر طبقه ساختمان مهار نمایند.

رایزر تر: رایزر تر همواره دارای آب بوده و به منبع تأمین آب سیستم اطفای حریق ساختمان متصل است. در این روش امکان تغذیه سیستم توسط پمپ خودروی آتشنشانی وجود ندارد.

رایزر ترکیبی: در سیستم ترکیبی، لوله عمودی رایزر همواره دارای آب بوده و به منبع تأمین آب سیستم اطفاء حریق متصل است. علاوه بر آن این سیستم دارای انشعاب مخصوص خودروهای آتشنشانی بوده که در صورت نیاز میتواند توسط پمپ خودروهای آتشنشانی تغذیه گردد.

رایزر مشترک: در این روش تنها یک رایزر جهت تأمین آب سیستم اسپرینکلر و همچنین سیستم لوله ایستاده استفاده میشود.

استفاده از این روش مستلزم رعایت سایز مناسب و همچنین نکات طراحی مربوط به نحوه انشعاب گیری میباشد.

 

2-1- سیستم لوله ایستاده (Standpipe)

آرایشی از لوله کشی، شیرآلات، اتصالات شیلنگ و سایر تجهیزات نصب شده در ساختمان یا سازه با اتصالات شیلنگ که به گونه ای جانمایی شده اند که توانایی تخلیه آب به منظور اطفای حریق، حفاظت از متصرفین و همچنین حفاظت از سازه و محتویات آن را داشته باشند.

 

3-1- سیستم شبکه بارنده خودکار (Sprinkler System)

متشکل از منبع یا منابع تأمین آب، یک یا چند منطقه اسپرینکلر، شیر کنترل اصلی و چیدمان لوله های متصل به اسپرینکلرها میباشد. سیستم اسپرینکلر خودکار به منظور کشف و اطفاء یا کنترل حریق با عامل اطفایى آب بوده که اساساً عمل کنترل در این سیستم در مرحله اولیه رشد حریق انجام گرفته و ازاین جهت در جلوگیرى از بروز خسارات بعدى بسیار مؤثر است و صدمات آتشسوزى را به حداقل میرساند.

سیستم اسپرینکلر معمولاً کل ساختمان را تحت پوشش قرار میدهد. برخى اوقات مراجع ذیصلاح اجراى سیستم اسپرینکلر را فقط به منظور حفظ جان افراد و خروج ایمن متصرفین از ساختمان توصیه مینمایند و ممکن است فقط قسمتهای محدودى که موردنظر مراجع ذیصلاح است تحت پوشش سیستم اسپرینکلر قرار گیرند.

 

4-1- سیستم اطفای غیر خودکار

سیستمی که به صورت غیر خودکار و توسط متصرفین، نیروهای آموزش دیده و یا آتش نشانان مورد استفاده قرار میگیرد.

 

5-1- سیستم اطفای خودکار

سیستم اطفای حریقی که بدون دخالت عوامل انسانی و بهصورت مستقل یا توسط سیستم اعلام حریق فعال شده و حریق را کنترل یا اطفاء مینماید.

 

6-1- شیلنگ نواری (Lay Flat)

این شیلنگ در حالت بدون آب، به شکل یک نوار تخت دور قرقره یا روی رک مخصوص قرار میگیرد. جهت استفاده باید ابتدا به صورت کامل روی زمین پهن شده و سپس با باز نمودن شیر آب، پر از آب شود. استفاده از این شیلنگها مخصوص افراد آموزش دیده میباشد. در حال حاضر در برخی از متون، اشتباهاً به این نوع شیلنگ، شیلنگ فایرباکس یا شیلنگ کنفی نیز گفته میشود.

 

7-1- شیلنگ لاستیکی نیمه سخت

این شیلنگ معمولاً از جنس لاستیک بوده و حالت ظاهری آن در شرایط بدون آب و آبگیری شده، مشابه هم است. استفاده از این شیلنگ ساده و بدون نیاز به آموزش بوده و جهت استفاده متصرفین در مراحل اولیه حریق در نظر گرفته میشود. در حال حاضر در برخی از متون، به اشتباه به این نوع شیلنگ، شیلنگ هوزریل نیز گفته میشود.

 

8-1- ایستگاه شیلنگ

محلی که در آن انشعابات شیلنگهای آتشنشانی جانمایی شده و میتواند مجهز به ادواتی نظیر قرقره نگهدارنده شیلنگ، شیلنگ، نازل و ادوات جانبی و همچنین خاموش کنندههای دستی باشد.

 

9-1- رک مخصوص شیلنگ نواری

محلی که به منظور قرارگیری یک یا چند بند شیلنگ نواری آتشنشانی تعبیه میشود. این محل میتواند جهت حفاظت بیشتر داخل کابینت مخصوص قرار گیرد.

 

10-1- سر لوله های چرخشی

نوع خاصی از سرلوله که به دلیل عدم آببندی صحیح، تجمع ذرات داخل لوله ها در پشت سرلوله و گرفتگی آن و مهمتر از آن سختی کارکرد با آنها برای متصرفین، استفاده از آنها توصیه نمیگردد. این سرلوله ها فاقد اهرم کنترل هستند.

 

11-1- اتصال آتشنشانی (Fire Department Connection)

اتصال مخصوص نیروهای آتشنشانی که به شبکه لوله کشی خشک یا ترکیبی داخل ساختمان مرتبط بوده و توسط پمپ خودروی آتشنشانی، تغذیه میشود.

 

12-1- انشعاب کمکی آتشنشانی

انشعابی از شبکه آب شهری که به طور مستقل از انشعاب آب مصرفی و توسط سازمان آب، تحت عنوان انشعاب آب آتشنشانی به ساختمان متصل میگردد.

 

13-1- شبکه آب آتشنشانی

این شبکه شامل منبع آب آتشنشانی، لوله های آبرسانی، جعبه های آتشنشانی، شیرهای کنترل و متعلقات، منبع تأمین آب و ... میباشد. تنها مصرف مجاز از شبکه آب آتشنشانی، به منظور اطفاء حریق بوده و هرگونه برداشت دیگری با مقاصد متفاوت (آبیاری فضای سبز، تأمین آب سیستم سرمایش یا گرمایش ساختمان، شستشوی محیط و ...) از این شبکه مجاز نمیباشد.

 

14-1- کلکتور ورودی پمپ

کلکتور ورودی وظیفه رساندن آب به ورودی های پمپها را داشته و توسط لوله های ارتباطی به مخزن تأمین آب آتشنشانی متصل میگردد.

 

15-1- کلکتور خروجی پمپ

کلکتور خروجی وظیفه جمع آوری آب پمپاژ شده توسط پمپها را دارد که آن را به سمت رایزرهای اصلی آتشنشانی هدایت مینماید.

 

16-1- فشارسنج (Manometer)

وسیله ای که جهت سنجش میزان فشار سیال داخل یک لوله یا مخزن یا یک شبکه بسته و نمایش آن به کار میرود.

 

17-1- پرشرسوئیچ (Presure Switch)

وسیله ای قابل تنظیم با امکان ارسال فرمان به تجهیزات دیگر، که در صورت کاهش فشار از حدی مشخص و یا افزایش فشار به بیش از مقداری مشخص، فرمانهای متناوبی صادر مینماید.

 

18-1- شیر تست (Test Valve)

شیری که جهت اطمینان از صحت عملکرد یک سیستم، نظیر پمپها یا شاخهای از خطوط شبکه بارنده نصب و استفاده میشود.

 

19-1- شیر دروازهای با رزوه بلند (OS & Y)

نوعی شیر دروازهای که معمولاً جهت کنترل جریان آب در سیستمهای شبکه بارنده آتشنشانی بهکار رفته و قسمت رزوه آن ( Stem ) بیرون از بدنه شیر بوده و با باز شدن یا بسته شدن شیر، از بدنه شیر بیرون زده یا داخل آن فرو میرود. ویژگی آن این است که با نگاه کردن به آن میتوان از باز و بسته بودن آن اطلاع پیدا کرد.

 

20-1- شیر یکطرفه (Check valve)

نوعی شیر که تنها در یک جهت به سیال اجازه عبور میدهد. در مواردی که جهت عبور سیال مهم باشد از این تجهیز به منظور ایجاد محدودیت در حرکت سیال، استفاده میشود.

 

21-1- شیر کنترل (Control Valve)

شیری که جریان آب را در سیستمهای اطفاء حریق کنترل مینماید. نیازمند استاندارد ملی

 

22-1- شیر توپکی ربع گرد (Ball valve)

نوعی شیر توپکی که دارای یک اهرم با قابلیت حرکت 12 درجه جهت کنترل جریان بوده و از یک قطعه توپی شکل جهت قطع جریان استفاده میکند. این شیر در سیستم لوله کشی گاز ساختمان نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد.

 

23-1- شیر دروازهای (Gate valve)

نوعی شیر قطع و وصل جریان که دارای فلکه ای پیچشی جهت کنترل جریان بوده و از یک گُوِه برای قطع جریان استفاده میکند. شیرآلات قطع و وصل جریان آب در لوله کشی آب بهداشتی آشامیدنی نیز عمدتاً از این نوع هستند.

 

24-1- شیر یکطرفه هشداردهنده سیستم اسپرینکلر (Wet Alarm Check Valve)

نوعی شیر یکطرفه که معمولاً در سیستمهای اسپرینکلر به کار رفته و دارای فشارسنج میباشد. این وسیله میتواند به صورت پکیج متشکل از مکانیزم تشخیص جریان و ارسال سیگنال به سیستم اعلام حریق، شیر تخلیه و زنگ هشدار مکانیکی بوده و استفاده از آن در ابتدای رایزرهای اسپرینکلر توصیه میشود.

 

25-1- منبع انبساط (Chamber)

نوعی مخزن تحت فشار که وظیفه کنترل و کاهش شوکهای ناشی از افزایش فشار سیستم لوله کشی را دارد.

 

26-1- استاندارد

تجهیزات و مصالحی که دارای استاندارد مشخص مناسب برای تولید بوده و توسط سازمان ملی استاندارد ایران تائید شده یا دارای استانداردهای معتبر بین المللی باشند.

 

27-1- فهرست شده (Listed)

تجهیزات، مصالح و یا خدمات مشمول در فهرست منتشره شده توسط نهاد قانونی مسئول که مورد ارزیابی ( شامل آزمون و ارزیابی مصالح و یا تولید تجهیزات و ارزیابی خدمات به صورت دوره ای ) قرار میگیرند و این فهرست بیانگر این موضوع است که تجهیزات، مصالح و خدمات، مطابق با مقررات، دستورالعملها، استانداردها و معیارهای فنی مصوب بوده و مناسب بودن آنها برای هدف مشخصی تائید شده باشند.

در این دستورالعمل، منظور از فهرست شده، تجهیزات و مصالحی هستند که توسط موسسه های معتبر و مورد تائید سازمان آتشنشانی تهران نظیر UL ، ULC ، Vds ، FM ، LPCB و غیره مورد آزمایش قرارگرفته و عملکرد صحیح آنها از طریق بررسی اسناد فنی رسمی، جهت به کار بردن در سیستمهای ایمنی و آتشنشانی، مورد تائید قرار گرفته و در پرتال اینترنتی سازمان منتشر شده باشد.

 

28-1- اسپرینکلر، بارنده (Sprinkler)

وسیله اطفاء یا کنترل حریق است و هنگامیکه حباب شیشهای حساس به حرارت آن تا دمای مشخصی گرم میشود، به صورت خودکار عمل کرده و آب را در منطقه تحت پوشش خود تخلیه میکند.

 

29-1- اسپرینکلر پایین زن (Pendent Sprinkler)

نوعی اسپرینکلر که جریان آب را به سمت پایین تخلیه میکند.

 

30-1- اسپرینکلر دیواری (Sidewall Sprinkler)

نوعی اسپرینکلر که با دفلکتور خاص که توانایی تخلیه بخش عمده آب خود را به صورت نیم دایره و در جهت مخالف دیوار مجاور خود، دارد.

 

31-1- اسپرینکلر بالا زن (Upright Sprinkler)

اسپرینکلری است که جریان آب را به سمت بالا تخلیه کرده و آب پس از برخورد به دفلکتور تغییر جهت داده و به سمت پایین زمین برمیگردد.

 

32-1- اسپرینکلر پوشش گسترده

نوعی اسپرینکلر اسپریکننده است که مساحتی بیشتر از انواع دیگر اسپرینکلرها را میتواند تحت پوشش خود قرار دهد.

 

33-1- اسپرینکلر پاسخ سریع (QR)

نوعی اسپرینکلر اسپریکننده که دارای حباب شیشهای با سرعت عکس العمل بیشتری نسبت به اسپرینکلرهای پاسخ استاندارد میباشد که نرخ این پاسخ زمانی 50 (متر - ثانیه)1/2 و یا کمتر بوده و به عنوان اسپرینکلر پاسخ سریع برای مقاصد موردنظر فهرست میشود. استفاده از این نوع اسپرینکلر میتواند در بسیاری از موارد منجر به کاهش قابل توجه ناحیه طراحی و به دنبال آن آبدهی پمپ و حجم مخزن ذخیره خواهد شد.

 

34-1- اسپرینکلر مسکونی (Residential)

نوعی اسپرینکلر پاسخ سریع است که حباب شیشهای با نرخ پاسخ زمانی 50 (متر – ثانیه)1/2 و یا کمتر دارد و برای محافظت از واحدهای مسکونی فهرست میشود.

 

35-1- اسپرینکلر اسپری کننده

اسپرینکلری که توانایی قابل قبولی در کنترل طیف گستردهای از گروههای مختلف آتشسوزی ها را دارد.

 

36-1- اسپرینکلر اسپری کننده استاندارد

اسپرینکلری که منطقه تحت پوششی مطابق با جداول 4-5-1- الف، ب و ج داشته باشد.

 

37-1- واحد مسکونی (برای نصب و راهاندازی اسپرینکلر)

واحد مسکونی به یک یا چند اتاق که برای زندگی یک یا چند نفر طراحی شده است گفته میشود و میتواند شامل امکاناتی مثل آشپزخانه، هال، سرویس بهداشتی و اتاق خواب و غیره باشد.

 

38-1- اتاق کوچک

اتاقی در محیط کم خطر که سازهای غیر مسدود کننده داشته و مساحت آن کمتر یا برابر با 75 مترمربع است.

 

39-1- ارتفاع سقف (Ceiling Height)

فاصله بین کف تا وجه زیرین سقف یا بام در یک ناحیه میباشد.

 

40-1- سقف مسطح

سقفی پیوسته که در یک صفحه قرار داشته باشد.

 

41-1- سقف افقی

سقفی که شیب آن برابر یا کمتر از 1 در 6 (16.6درصد) باشد.

 

42-1- سقف شیبدار

سقفی که شیب آن بیشتر از 1 در 6 (16.6درصد) باشد.

 

43-1- سقف صاف

سقفی که در آن برجستگی یا تورفتگی قابل ملاحظه ای وجود نداشته باشد.

 

44-1- سیستم لوله کشی اسپرینکلر

سیستمی متشکل از شبکه لوله کشی که مطابق با استانداردهای مهندسی محافظت در برابر آتش طراحی شده و شامل اسپرینکلر، منبع تأمین آب، شیر کنترل، هشداردهنده جریان آب و شیر تخلیه میباشد که میتواند توسط حرارت آتش فعال شده و آب را روی منطقه آتشسوزی تخلیه کند.

در سیستمهای متداول در ساختمانها، در صورت بروز حریق، تنها اسپرینکلر یا اسپرینکلرهایی که در مجاورت حریق باشند فعال شده و برخلاف تصور عامه افراد به هیچ وجه تمامی اسپرینکلرها به طور همزمان شروع به تخلیه و پاشش آب نمی نمایند. بررسی شود. آتش سوزیهای گذشته نشان داده که در ساختمانهای دارای سیستم اسپرینکلر خودکار، به ندرت کسی دچار سوختگی شدید یا فوت شده است.

 

45-1- سیستم طراحی شده بر اساس محاسبات هیدرولیکی (Hydraulically Designed System)

سیستم اسپرینکلری که در آن سایز لوله ها بر اساس محاسبه افت فشار آب در شبکه لوله کشی تعیین میشود. بر اساس این روش به ازای هر واحد سطح کف فضای طراحی مقدار مشخصی از آب باید تخلیه شود. طراحی سیستم اسپرینکلر بر اساس محاسبات هیدرولیکی منجر به کاهش قابل توجه سایز لوله ها و هزینه های لوله کشی سیستم شده و ارجحیت دارد.

 

46-1- سیستم لوله کشی با جداول پیش تعیین شده (Pipe Schedule System)

سیستم اسپرینکلری که در آن اندازه لوله ها توسط جداول پیش تعیین شده انتخاب میشود که در آن با توجه به طبقه بندی تصرف و تعداد اسپرینکلرها اندازه لوله ها مشخص میشود لازم به ذکر است طراحی با این روش عموماً منجر به افزایش هزینه ها میشود.

 

47-1- سیستم اسپرینکلر لوله تر (Wet Pipe Sprinkler System)

سیستم اسپرینکلری مجهز به اسپرینکلرهای خودکاری متصل به سیستم لوله کشی دارای آب متصل به منبع آب به گونه ای که آب موجود در سیستم بلافاصله پس از فعال شدن اسپرینکلرها در اثر حرارت آتش، تخلیه میشود.

 

48-1- سیستم اسپرینکلر لوله خشک (Dry Pipe Sprinkler System)

سیستم اسپرینکلری مجهز به اسپرینکلرهای خودکار که به یک سیستم لوله کشی حاوی هوا یا نیتروژن تحت فشار متصل بوده و به محض کم شدن فشار، به سبب تخلیه از یک خروجی سیستم (نظیر عمل کردن یک اسپرینکلر)، یک شیر مخصوص، تحت عنوان شیر لوله خشک، توسط فشار آب سیستم، باز شده و آب داخل شبکه لوله کشی جریان پیدا کرده و از اسپرینکلرهای فعالشده، خارج میشود.

 

49-1- سیستم اسپرینکلر پیش عملگر (Preaction Sprinker System)

سیستم اسپرینکلری مجهز به اسپرینکلرهای خودکار متصل به سیستم لوله کشی حاوی هوا (تحت فشار یا غیر تحت فشار) که در آن فرمان باز شدن شیر اصلی آب به کمک سیستم اعلام حریق صادر میگردد.

 

50-1- شیر تنظیم فشار (Presure requlating valve)

وسیله ای که باهدف کاهش، محدود کردن و تنظیم فشار آب طراحی شده است.

 

51-1- شاخه ها (Branch Lines)

لوله هایی که آب اسپرینکلرها را به طور مستقیم تأمین میکند.

 

52-1- لوله های اصلی (Cross Mains)

لوله هایی که آب شاخه ها را بهطور مستقیم تأمین میکند.

 

53-1- لوله های اصلی تغذیه کننده (Feed Mains)

لوله هایی که لوله های اصلی را به طور مستقیم یا از طریق رایزرها تغذیه میکند.

 

54-1- سیستم های نظارتی هشداردهنده (Supervisory Device)

تجهیزاتی که برای نظارت بر شرایط و وضعیت اجزاء شبکه اسپرینکلر خودکار و آب آتشنشانی و ... طراحی شده است.

 

55-1- هشداردهنده جریان آب (Waterflow Alarm Device)

وسیلهای که حرکت آب در سیستم را تشخیص داده و به صورت مکانیکی یا الکتریکی تجهیزات موردنظر هشداردهنده شنیداری یا دیداری را فعال میکند.

 

56-1- ساختارهای مسدودکننده (Obstructed Construction)

ساختارهای پانلی یا سایر ساختارها مانند تیرها، خرپاها و یا سایر اجزا که به نحوی مانع انتقال حرارت یا توزیع آب میشود و به طور عمده بر توانایی اسپرینکلرها برای کنترل یا اطفای حریق تأثیر میگذارند.

 

57-1- ساختارهای غیر مسدودکننده (Un-Obstructed Construction)

ساختارهایی که در آن تیرها، خرپاها و سایر قطعات بهگونهای هستند که مانع جریان گرما و یا توزیع آب نشده و بر روی توانایی اسپرینکلرها در کنترل یا اطفای حریق تأثیرگذار نمیباشند. ساختارهای غیر مسدودکننده، اعضای سازهای افقی توخالی دارند که در آن، بازشوها حداقل 70 درصد مساحت سطح مقطع را تشکیل داده اند و فاصله بین اعضای سازه از یکدیگر بیشتر از  2/3𝑚 (𝑓𝑡75) باشد.

 

استانداردهای اعلام حریق مطابق با استاندارد NFPA72 | ضوابط اعلام حریق در ساختمان
استانداردهای اعلام حریق ، طراحی و اجرای صحیح سیستم های اعلام حریق در ساختمان ها منوط به رعایت نمودن قوانین و دستورالعمل های مورد تایید سازمان آتش نشانی ایران، جهت دریافت تأییدیه پایان کار آتش نشانی ساختمان است. یکی از این استانداردها که سختگیرانه ترین نوع قوانین در خصوص ایمن سازی تجهیزات آتش نشانی در زمان آتش سوزی را مطرح می کند، استاندارد سیستم اعلام حریق NFPA-72 (مجموعه دستورالعمل ها و استانداردهای ایمنی و آتش نشانی ایالت متحده آمریکا) می باشد.

f125.ir فروشگاه اینترنتی تجهیزات آتشنشانی همراه همیشگی شماست.

 

ضوابط اعلام حریق در ساختمان******
دستورالعمل های طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق مطابق با استاندارد NFPA-72
 

1-    بیشترین مساحت هر زون (منطقه) 2000 متر مربع باشد.
2-    طول هر زون حداکثر 3000 متر باشد.
3-    هر زون حداکثر می تواند شامل 24-20 المان (شستی، آژیر و ...) باشد.
4-    هر طبقه حداقل دارای یک زون باشد.
5-    برای هر پله فرار یک زون مجزا در نظر گرفته شود و شستی در مسیر پله فرار هر طبقه قرار گیرد.
6-    شاسی های اعلام حریق بهتر است در راهرو طبقات و در یک زون مجزا قرار بگیرند.
7-    در صورتی که ارتفاع سقف و کف کاذب از 80 سانتی متر بیشتر باشد، ملزم به نصب دتکتور هستند.
8-    اگر فاصله پارتیشن و سقف کمتر از 30 سانتی متر و یا ارتفاع گچبری سقف از 50 سانتی متر بیشتر باشد، به دتکتور مجزا نیاز است.
9-    در مکان هایی که دارای ولتاژ القایی هستند مانند اتاق ترانس، می بایست از سیم روکش دار در لوله بصورت یک تکه و مستقل استفاده شود.
10-     در انبارها نصب دتکتور لازم است.
11-     در صورت وجود انباری در واحدهای مسکونی نصب دتکتور حرارتی الزامی است.
12-     در صورتیکه انبارها در پارکینگ به صورت مجموعه ای باشند، نصب یک دتکتور در مسیر ورودی آنها لازم است و اگر انبارها به صورت ردیفی باشند، دتکتورها باید در فاصله 50 سانتی متری از انبارها و حداکثر 8 متر از هم نصب شوند.
13-    نصب دتکتور دودی در تمامی اتاق خواب ها و در نزدیکی تابلو کنترل برق ضروری است.
14-    در هتل ها و ساختمان های مسکونی استفاده از دتکتور دو کاناله لازم است. اما در مکان های صنعتی باید از دتکتور مجزا استفاده شود.
15-     موتورخانه ها و چاهک های آسانسور باید دارای زون جداگانه باشند.
16-     در ساختمان های دارای رایزر برق و سوله های صنعتی، باید از دتکتور مکنده دودی و یا ردیاب حرارتی کابل استفاده شود.
17-     دتکتورهای دودی نباید در مجاورت هوا نصب شوند.
18-     تابلوی اعلام حریق باید در مکانی نصب شود که به راحتی قابل روئیت افراد و نیروهای آتش نشانی باشد. مانند ورودی ساختمان، اتاق سرایداری و ...
19-     حداکثر سطح پوشش برای دتکتور دودی 100 متر مربع و حداکثر ارتفاع نصب 12 متر است.
20-     حداکثر سطح پوشش برای دتکتور حرارتی 60 متر مربع و حداکثر ارتفاع نصب 8 متر است.
21-     برای دتکتورهای دودی برد دتکتور دایره ای دارای شعاع 6.5 متر و فاصله این دتکتورها با توجه به نوع مکان و آرایش نصب 15-10.6 متر است.
22-     برای دتکتورهای حرارتی برد دتکتور دایره ای، برای محل های با ریسک بالا و مکان هایی با ریسک کمتر به ترتیب دارای شعاع 5.3 و 6.5 متر و فاصله این دتکتورها با توجه به نوع مکان و آرایش نصب 10.6-7.5 متر است.
23-     فاصله دتکتورهای دودی و حرارتی از دیوار یا پارتیشن به ترتیب 50cm تا 7m و 50 cm تا 5.5 m است.
24-     در محیط سوله افراد برای رسیدن به شستی اعلام حریق نباید فاصله بیش از 20 متر را طی نمایند.
25-     در سقف های شیبدار دتکتورها باید در ارتفاع 50 سانتی متر پایین تر از مرتفع ترین نقطه سقف نصب شوند.
26-     استفاده از سیستم اعلام حریق آدرس پذیر برای سوله های بزرگ صنعتی و ساختمان های مسکونی بزرگ الزامی است.
27-     در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر حداکثر تعداد لوپ 4 عدد و طول لوپ 3 کیلومتر و بیشترین تعداد المان 128 می باشد.
28-     در سیستم آدرس پذیر مسیر رفت و برگشت در یک لوله قرار نمی گیرد.
29-     در هز زون می بایست حداکثر 24 دتکتور قرار گیرد.
30-     از کابل با سیم مقطع 2-1.5 میلیمتر برای آژیرها و شاسی ها استفاده شود. کابل ارتباطی سنسورها از نوع JY-ST-Y 0.8 میلیمتر باشد.
31-     در پاساژها هر واحد دارای یک سیستم اعلام حریق مجزا و کل پاساژ مجهز به سیستم اعلام حریق مرکزی باشد.
32-     آژیرها در ساختمان های تجاری- مسکونی در فضای بیرونی نصب شوند و نیازی به ارتباط خاصی بین سیستم های اعلام حریق در این واحدها نیست.
33-     در پایان مسیر آژیرها مقاومت پایان خط در نظر گرفته شود.
34-     در صورت روکار بودن کابل کشی سیستم اعلام حریق به جای داکت پلاستیکی از لوله های فلزی استفاده شود.
35-     تابلوی اعلام حریق در حالت معمول در ارتفاع 170 سانتی متر و شستی در ارتفاع 140-120 سانتی متر نصب شود.
36-     فاصله ی شستی ها در راهروهای خلوت و پهن 45-30 متر و در راهروهای شلوغ و باریک 25-15 متر در نظر گرفته شود.
37-     شستی ها در مکان هایی نصب شود که دسترسی افراد به آنها آسان باشد. مانند: راهروها، راه پله ها و محل های خروجی و فرار
38-     در پلانی که سیستم اعلام حریق مرکزی رسم می شود تعداد کل زون ها و محل کاربری هر زون درج می شود.
39-     ساختمان مسکونی باید حداقل دارای 2 آژیر باشد.
40-     علاوه بر طبقه همکف و زیرزمین، در هر دو طبقه یک آژیر به قدرت 75 دسی بل و در هر واحد یک بیزر به قدرت 30 دسی بل نصب شود.

مجموعه f125 آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه دوستداران ایمنی را از خداوند متعال خواستار میباشد. پیروز باشید

دفتر مرکزی
البرز - کرج - فلکه اول گوهردشت - برج نیکامال - طبقه هشتم - واحد 1
دفتر فروش
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
026-34251711
09126633036
فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی و اعلام و اطفا حریق و تجهیزات فردی