تعریف اسپرینکلر ,

menuordersearch
f125.ir
۱۳۹۹/۵/۴ شنبه
(2)
(0)
تعریف اسپرینکلر
تعریف اسپرینکلر

اسپرینکلر قطعه ای از تجهیزات اطفاء حریق می باشد که بصورت سامانه پاشش تنها زمانی که دما از میزان مشخص و درج شده روی اسپرینکلر بالا رود و یا به نوعی اثرات آتش سوزی را به خود تشخیص دهد فعالیت خود را شروع کرده و آب داخل لوله کشی را تخلیه می نماید. در حال حاضر اسپرینکلر جز مهمترین تجهیزا ت آتش نشانی می باشد که در سراسر جهان سالانه بیش از 40 میلیون نصب دارد و طبق آمار بدست آمده 80 درصد از ساختمان های تجهیز شده از میزان خسارت در برابر آتش سوزی جلوگیری می نماید.

نحوه عملکرد اسپرینکلر

با توجه به اینکه اسپرینکلرها با شیوه های مختلف در برابر آتش سوزی عمل می کنند. اما عملکرد آن با افزایش حرارت در فضاهای نصب شده روی سیستم شیشه جیوه تأثیر گذاشته و پس از شکسته شدن آن مسیر آب به سمت اسپرینکلر حرکت کرده و با پاشش هایی که انجام می شود از توسعه آتش سوزی در آن فضا جلوگیری به عمل می آید.

دمای تعریف شده در اسپرینکلر

با توجه به دمای تعریف شده در ذیل اندازه قطر لوله ها نیز در دو نوع واکنش سریع و واکنش استاندارد برای تمامی مدل های آن تعریف شده است.

بنفش 182 درجه

آبی 141 درجه

سبز 93 درجه

زرد 70 درجه

قرمز 68 درجه

نارنجی 57 درجه

تعریف نوع عملکرد اسپرینکلرها

سیستم تر:

این سیستم با قرار گرفتن فشار آب در قسمت پشت اسپرینکلر که بصورت آماده پس از شکستن شیشه جیوه ای آب به بیرون از سیستم تاسیسات آب تحت فشار روانه شده و بصورت پاشش کاربرد خود را اجرا می نماید که این سیستم بیشتر در اداره جات و مکان های که عمومی هستند استفاده می شود.

سیستم سیلابی:

این سیستم با دستور سیستم اطفاء حریق، آب را در مسیر باریک شیر بسته نگه می دارد و در زمان عملکرد ( آتش سوزی ) به سیستم اسپرینکلر سیلابی فرمان داده و تمام آب فشان ها فعال می شوند.

سیستم خشک:

در این سیستم مسیر آب اطفاء توسط گاز نیتروژن و فشار هوا بسته شده و در زمان آتش سوزی پس از شکسته شدن شیشه اسپرینکلر آب به سمت بیرون پاشش می شود و لازم به توضیح می باشد که در جاهایی که فشار آب برای اجرای سیستم خشک ضعیف باشد یک پمپ کمکی نصب می شود.

سیستم پیش عملگر:

در این سیستم با شباهت به سیستم خشک که فقط در زمان آتش سوزی اسپرینکلرها به صورت دستی فعال می شود این سیستم بیشتر در فضاهایی که وسایل برقی نصب شده است اجرا می شود تا با کنترل آن منجر به برق گرفتگی نشود.

مدل های اسپرینکلر:

اسپرینکلر ها با نوع بالا زن، پایین زن و دیواری طراحی و تولید می شود که با توجه به فضاهای تعریف شده کارایی دارند.

دفتر مرکزی
البرز - کرج - فلکه اول گوهردشت - برج نیکامال - طبقه هشتم - واحد 1
دفتر فروش
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
026-34251711
09126633036
فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی و اعلام و اطفا حریق و تجهیزات فردی