انواع ماشین آتش نشانی ,

menuordersearch
f125.ir
۱۳۹۹/۳/۵ دوشنبه
(1)
(0)
انواع ماشین آتش نشانی
انواع ماشین آتش نشانی

 

درمقاله F125 به معرفی انواع ماشین آتش نشانی و کارایی آنها در موقعیتهای مختلف میپردازیم. این کامیونها دارای طراحی منحصر به فردی هستند که به منظور خاموش کردن آتش و مواجه شدن با خطرات و ارائه خدمات خاص طراحی شدهاند. بعضی از ارگانها از انواع ماشین آتش نشانی با قابلیتهای مختلف استفاده میکنند، ولی در مجموع وظیفه اصلی ماشین آتش نشانی حمل آتش نشانان به موقعیت حادثه، و به همراه داشتن وسایل مورد نیاز و تانکرهای حمل آب و پمپهای فشار قوی آب است. مجموعه F125 به معرفی انواع ماشین آتش نشانی میپردازد که دارای قسمتها و امکانات متفاوتی هستند.

انواع ماشین های آتش نشانی هر کدام بر اساس کاربری مورد نظر برای نظارت، اطفا حریق در محیط های مختلف مانند جنگل، شهر و به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام وظیفه خطیر و مهمی را بر عهده دارند. انواع ماشین های آتش نشانی در تمامی کشورهای دنیا به همین شکل دسته بندی می شوند و تفاوت ها معمولا در آپشن ها و امکانات این خودروها است. البته آرم ماشین آتش نشانی نیز ممکن است بسته به علامت اختصاری سازمان های آتش نشانی هر کشور متفاوت باشد. تحقیق در مورد ماشین آتش نشانی در این مقاله به صورت کامل صورت گرفته است و تمامی مباحث مربوط به ماشین های آتش نشانی از جمله مشخصات خودرو آتش نشانی به صورت کامل بررسی خواهد شد.

انواع ماشین آتش نشانی سنتی
تقریباً تمام مردم با این مدل از ماشین آتش نشانی آشنایی دارند. این مدل از انواع ماشین آتش نشانی، همان کامیونهای معروفی هستند که دارای پمپهای قوی آب هستند و دارای مکان مخصوصی برای نگهداری ابزارآلات و نردبان نسبتا بلند هستند. البته از نظر مکانیزم پمپاژ آب این کامیونها خود به انواع مختلفی تقسیم میشوند. ولی در مجموع متداولترین نوع آنها، پمپهای فشار قوی آب است که آب را با فشار به سمت هدف پرتاب میکنند. از این کامیونها در عملیات امداد و نجات در نقاط مختلف شهری و گاهاً معابر تنگ استفاده میشود. این خودروها با توجه به امکاناتی که دارند، قابلیت اطفاء حریق و نجات اشخاصی که در طبقات فوقانی ساختمانها گرفتار شدهاند را دارند.

ماشین آتش نشانی فرودگاهی
این ماشینهای آتش نشانی به منظور استفاده در فرودگاه و مقابله با خطرهای محتمل در باند فرودگاه طراحی شدهاند. این ماشینهای آتش نشانی دارای تانکر بزرگ ذخیره آب، تانکر ذخیره کف، شتاب بسیار زیاد در مقایسه با ماشینهای آتش نشانی معمولی و پمپهای بسیار قوی است. انواع مختلف ماشین آتش نشانی با هدفهای مختلفی طراحی شدهاند و این ماشینها کارایی بسیار زیادی در مقابله با حوادث فرودگاهها دارند. به عنوان مثال در صورتی که هواپیمایی نیاز به فرود اضظراری و بدون چرخ داشته باشد، این ماشینهای آتش نشانی این قابلیت را دارند که تمام سطح باند فرود را از کف بپوشانند و در ادامه آماده ارائه خدمات به منظور اطفاء حریق احتمالی باشند. تانکر ذخیره آب و کف این ماشین های آتش نشانی بسیار بزرگتر از ماشین های آتش نشانی شهری و عادی است.

ماشین آتش نشانی با نردبان بلند
این ماشینهای آتش نشانی دارای یک نردبان بلند هستند که برای اطفاء حریق در ارتفاع زیاد کاربرد دارند. در صورت بروز آتشسوزی در ساختمانهای بلند نردبانهای ماشینهای معمولی کاربرد چندانی ندارد، چرا که قدرت پمپاژ آب محدود است. در این مواقع استفاده از نردبانهای بازشونده مخصوص ضروری است. با استفاده از این نردبانها دسترسی به طبقات فوقانی از فضای بیرونی ساختمان میسر میشود که کار را برای آتش نشانان بسیار سادهتر و کمخطرتر میکند. استفاده از این ماشین ها در خیابان های کم عرض چندان کار آسانی نیست و برای انجام عملیات به فضای زیادی نیاز دارند. این خودروها به واسطه نردبان بلندی که دارند برای نجات قربانیان در طبقات بالا بسیار مناسب هستند.

ماشین آتش نشانی فرماندهی
در صورت بروز حوادثی در مقیاس بزرگ، تعداد زیادی از انواع گوناگون ماشین و تجهیزات آتش نشانی نیاز است. هماهنگی این گروههای عملیاتی برای غلبه بر حادثه امری بسیار ضروری است. ماشین فرماندهی به کمک وسایل ارتباطی نقش مهمی را در هماهنگی این نیروها ایفا میکند. به واسطه گوناگونی کاربرد ماشینهای آتش نشانی و آموزشهای مختلفی که آتش نشانان دیدهاند، تعداد زیادی نیرو و ماشین آتش نشانی برای یک عملیات وارد عمل می شوند. در این زمان است که استفاده از ماشین آتش نشانی فرماندهی بسیار پرکاربرد است. با استفاده از این خودروها هماهنگی بین نیروهای عملیاتی میسر می شود که برای به اتمام رساندن یک ماموریت به بهترین شکل، یک امر بسیار ضروری است.

انواع خودرو آتش نشانی
ماشین آتش نشانی با نردبان نجات
این ماشینها مجهز به یک نردبان بلند هستند که در بالاترین نقطه دارای یک محفظه است و از آن برای نجات دادن اشخاصی که در طبقههای فوقانی گرفتار شدهاند، استفاده میشود. از این محفظهها برای حمل وسایل به طبقات فوقانی ساختمان حادثه دیده هم استفاده میشود.

ماشین آتش نشانی به همراه سکوی هیدرولیک
این ماشینهای آتش نشانی دارای یک سکوی هیدرولیکی هستند. این سکو به قسمت عقبی ماشین آتش نشانی متصل میشود و دارای قابلیتها و عملکردهای گوناگونی است. این سکو دارای یک نردبان بلند و پمپ فشار قوی آب است. بازوی کمکی این سکو دارای چند نقطه مشخص است که در این نقاط قابلیت تا شدن را دارد و دسترسی به نقاط مختلف ساختمان حادثه دیده را، در زوایای مختلف تسهیل میکند. از این ماشین های آتش نشانی در مکانهایی که امکان وارد شدن ماشین آتش نشانی به داخل کوچههای باریک نیست، استفاده میشود.

تانکرهای آتش نشانی
این خودروها از انواع ماشین آتش نشانی هستند که به منظور حمل حجم قابل توجه و زیادی از آب به محل حادثه استفاده میشوند. این کامیونها دارای محفظههای بزرگ آب هستند که با ذخیره آب در حجم زیاد، به آبرسانی به نقاط حادثه دیده کمک میکنند. بیشترین مورد استفاده از این کامیونها در نقاطی است که دسترسی به آب و ذخایر آب طبیعی بسیار محدود است. از آنجایی که ماشین های آتش نشانی قابلیت حمل حجم محدودی از آب را دارند، برای به اتمام رساندن یک ماموریت، ممکن است به حجم بسیار بیشتری از آب نسبت به حجم تانکر خود داشته باشند. در این زمان استفاده از این تانکرها کمک میکند تا آب مورد نیاز ماشین های آتش نشانی تامین شود و ماموریت با موفقیت به اتمام برسد.

انواع ماشین آتش نشانی در شرایط مختلف دارای کاربردهای گوناگونی هستند. بعضی از شرکتهای تولید و تجهیز ماشینهای آتش نشانی گزینههای دیگری را در اختیار ارگانها قرار میدهند که بر حسب نیاز، خصوصیات مورد نظر را به ماشین آتش نشانی اضافه کنند. این گزینهها چندان متداول نیستند و فقط برای خریدارانی که آنها را درخواست کنند ارائه میشوند. متخصصانی در کارخانهها حضور دارند که خریداران را در مورد این خصوصیات ماشینهای آتش نشانی و کارایی آنها راهنمایی میکنند.

انواع پمپ ماشین آتش نشانی
هر کدام از مدل های بیان شده از ماشین آتش نشانی تا این قسمت از مطلب، در قسمت عملیاتی دارای پمپ برای اطفا حریق هستند. این پمپ ها معمولا برای پاشیدن آب و یا سایر مواد خفه کننده آتش استفاده می شوند. انواع پمپ ماشین آتش نشانی ممکن است بسته به حجم عملیاتی و البته قدرت اطفا حریق هر خودرو متفاوت باشند. برای مثال برخی از خودروهای غول پیکر اطفا حریق، خود دارای پمپ کاملا جداگانه و مجزا با قدرت پمپاژ بسیار بالا هستند.

آرم ماشین آتش نشانی
ماشین های آتش نشانی معمولا در هر کشور دنیا و بر اساس علامت اختصاصی سازمان اطفا حریق آن کشور، دارای آرم ماشین آتش نشانی مخصوص به خود هستند. در کشور ما علامت اختصاصی آرم ماشین آتش نشانی، یک مستطیل سیاه است که در درون آن یک شعله قرمز رسم شده است و نشان دهنده کار اصلی این سازمان است.

ارتفاع ماشین آتش نشانی
ارتفاع خودروهای مورد استفاده سازمان های اطفا حریق و آتش نشانی در سراسر دنیا، بر اساس کاربری که دارند، مختلف و متفاوت است. برای مثال خودروهای فرماندهی و پشتیبانی از عملیات اطفا حریق در حد ۱ الی ۱ و نیم متر می توانند ارتفاع داشته باشند. البته این ارتفاع ماشین آتش نشانی نسبتا کم است، به این دلیل که نیازی به چنین ارتفاعی در این خودروها وجود ندارد چون اصولا این موارد از انواع ماشین های آتش نشانی، در اطفا حریق به صورت مستقیم شرکت ندارند.

اما برخی دیگر از انواع ماشین های آتش نشانی به خصوص خودروهای عملیاتی اطفا حریق که برای مراکز صنعتی، آسمان خراش ها و ساختمان های بزرگ استفاده می شوند، می توانند تا ۳ متر و یا حتی بیشتر نیز ارتفاع داشته باشند. هر ماشین مورد استفاده در آتش نشانی معمولا دارای مشخصات و ویژگی هایی خاص خود و عملیات مورد نظر است. این مشخصات ماشین آتش نشانی در بیان هر نوع در قسمت های بالایی برای شما بیان شد.

 

تفاوت ماشین آتش نشانی آمریکا و اروپا
به گفته کارشناسان، مهمترین و بزرگترین تفاوت ماشین های آتش نشانی آمریکا و لروپا در سایز شاسی این خودروها است. به گفته این کارشناسان کامیونهایی که در آمریکا به عنوان ماشین آتش نشانی استفاده میشوند دارای شاسی بسیار بزرگتری نسبت به شاسی کامیونهای اروپایی هستند، در حالی که در اروپا از کامیونهای بنز و ولوو با شاسی معمولی استفاده میشود. البته شایان ذکر است که استفاده از شاسی کوچک به معنی قدرت کم این خودروها نیست و این کامیوها قابلیت حمل تعداد زیادی آتش نشان و ابزار مورد نیاز را دارند. این خودروها قابلیت حمل ۹ آتش نشان را دارند. در قسمت جلویی کابین راننده و افسر مسئول، و در پشت سر آنها محل خاصی برای آتش نشانها در نظر گرفته شده است.

در اروپا ماشینهای آتش نشانی کاربرد خاص دارند و طراحی آنها تنها متناسب با استفاده آنهاست. به عنوان مثال خودروهایی که به منظور مقابله با حوادث در ارتفاع استفاده میشوند (نردبانهای آتش نشانی)، مجهز به تانکر آب نیستند. از طرفی خودروهایی که دارای تانکر هستند، مجهز به نردبان نیستند. به همین منظور به صورت بهینه از این خودروها استفاده میشود. با این حال تمامی این خودروها ابزار مورد نیاز آتش نشانها را حمل میکنند.
قسمتهای مختلف ماشین آتش نشانی
به گفته کارشناسان کامیونهای آتش نشانی، ماشین های آتش نشانی اروپا بسیار طبقهبندی شدهتر از ماشین های آتش نشانی آمریکا هستند. اروپاییها عاشق استفاده کردن از ابزار آلات مختلف در ماشین آتش نشانی هستند، و این ابزار را به صورت کاملا طبقهبندی شده و مرتب در خوردها جای دادهاند. در گوشه گوشه این کامیونها شاهد استفاده از کشوها و قسمتهای مختلف مخصوص نگهداری ابزار مختلف هستیم. ماشین های آتش نشانی آمریکا به این حد مرتب و طبقهبندی شده نیستند.

 تفاوت خودروهای امداد و نجات
یکی از اصلیترین تفاوتهای ماشین های آتش نشانی آمریکا و اروپا در تجهیزات استفاده شده در خودروهای آتش نشانی امداد و نجات است. کنتر یده میشود که در ماشین های آتش نشانی امداد و نجات اروپا از تانکرهای آب استفاده شود. این ماشینها تنها دارای نردبان و محفظه حمل قربانیان حوادث است. ماشینهای آتش نشانی امداد و نجات اروپا از مدلهای آمریکایی بسیار کوچکتر هستند. همانطور که قبلا هم گفته شد، دلیل این اختلاف در ابعاد، اندازه خیابانها و ارتفاع ساختمانها در اروپا است. ولی در ماشین های امدادو نجات آتش نشانی آمریکا از امکانات و تجهیزات بسیار زیادی استفاده میشود. از این تجهیزات برای اطفاء حریق در ارتفاع و تهویه استفاده میشود، و به همین علت است که ماشینهای امداد و نجات آمریکایی بسیار بزرگتر هستند. در ضمن ظرفیت حمل آتش نشانان برای کامیونهای اروپایی ۳ الی ۴ آتش نشان است، در حالی که برای ماشین های آتش نشانی آمریکا، این عدد به ۶ الی ۷ آتش نشان میرسد. تمرکز خودروهای امداد و نجات اروپایی، با توجه به تعداد طبقات زیاد ساختمانها، بیشتر حول طول نردبان و ابعاد کوچک ماشین آتش نشانی قرار گرفته است.

تفاوت خودروهای اطفاء حریق
شلنگ استفاده شده در خودروهای اطفاء حریق ماشین های آتش نشانی اروپا دارای قطر کمتری نسبت به شلنگهای استفاده شده در ماشین های آتش نشانی آمریکا است. ظرفیت تامین آب در خودروهای اروپایی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ گالن در دقیقه است که در مقایسه با ماشین های آتش نشانی آمریکا که ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ گالن در دقیقه آب تامین میکنند، بسیار کمتر است و متناسب با ابعاد کوچک ماشین های آتش نشانی اروپا طراحی شده است.

تفاوت دیگر بین خودروهای اطفاء حریق آمریکایی و اروپایی، در محل قرار گرفتن پمپ آنهاست. پمپ ماشین های آتش نشانی اروپایی در پشت آنها قرار گرفته و به عقیده کارشناسان اروپایی، این موقعیت باعث تسلط بیشتر آتش نشانان اروپایی برای اطفاء حریق میشود، در حالی که پمپ خودروهای آمریکایی در کنار آنها قرار گرفته و دسترسی را به تجهیزات دیگر بسیار آسانتر میکند. تفاوت دیگر بیت این خودروها وزن آنهاست که برای ماشین های آتش نشانی اروپایی چیزی ببین ۳۰۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ پوند است. این وزن برای خودروهای آمریکایی چیزی مابین ۴۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ پوند، و حتی ۴۷۰۰۰ پوند است.

تفاوت بین ماشین های آتش نشانی کشورهای مختلف امری بسیار طبیعی است. هر کشور با توجه به نیازها و ساختار شهری موجود، خودروی آتش نشانی مناسب خود را استفاده میکند. در مقاله مجموعه F125 با بعضی از این تفاوتها آشنا شدیم که تقریبا در مورد تمام کشورهای جهان صدق میکنند. مطمئناً با پیشرفت تکنولوژی شاهد تغییرات بیشتری در ماشین های آتش نشانی در سراسر جهان خواهیم بود.

 

دفتر مرکزی
البرز - کرج - فلکه اول گوهردشت - برج نیکامال - طبقه هشتم - واحد 1
دفتر فروش
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
026-34251711
09126633036
فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی و اعلام و اطفا حریق و تجهیزات فردی