آنچه باید از اعلام حریق بدانیم ,

menuordersearch
f125.ir
۱۳۹۹/۴/۲۴ سه شنبه
(2)
(0)
آنچه باید از اعلام حریق بدانیم
آنچه باید از اعلام حریق بدانیم

از تاریخ و اتفاقات ثبت شده، انسان ها متوجه شدند واکنش و عملکرد سریع در زمان بروز آتش سوزی و حریق نقش بسیار مهم و حیاتی در کنترل آن دارد. در قرون اخیر، وقتی کسی متوجه حریق می شد با استفاده از زنگ دستی یا شیپور مخصوص، ادارات آتش نشانی یا هر مرکز ذیصلاحی را جهت اطفاء حریق مطلع میکرد ، بعدها این کار با استفاده از ناقوس کلیساها یا سوت بخار کارخانجات انجام میشد، که بعضا با خطا همراه بود و آتش نشانی بصورت دقیق نمی توانست محل را شناسایی کند ، لیکن با اختراع تلگراف این گزارش دهی کاملتر و سریع تر انجام می شد.

نیویورک اولین شهر ایالات متحده بود که در سال 1847 میلادی، با ساخت خطوط تلگراف جهت اعلام حریق از شهرداری به ایستگاه های آتش نشانی اقدام نمود. سیستم دستی اعلام حریق برای نخستین مرتبه توسط راجرز ساخته و اختراع او با نام سیستم اعلام حریق کمکی ثبت شد.

یک سیستم اعلام حریق دارای چند دستگاه است که با یکدیگر کار میکنند و در صورت وجود دود ، آتش ، منوکسید کربن و سایر شرایط اضطراری ، آن ها را تشخیص داده و از طریق تجهیزات صوتی و بصری به مردم هشدار میدهد .

این هشدارها می توانند به صورت اتوماتیک توسط دتکتورهای دودی و دتکتورهای حرارتی فعال شوند و یا با کمک شستی اعلام حریق ، در نقاط مخصوص فعال سازی اعلام حریق به صورت دستی انجام شود . هشدارها می توانند زنگ های موتوردار و یا بوق های قابل نصب بر روی دیوار یا بلندگوهائی باشند که از طریق آنها هشدار و در ادامه پیام صوتی به منظور تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها پخش شود .

طراحی سیستم اعلام حریق

پس از اینکه اهداف محافظت در برابر آتش مشخص شد (درنظر گرفتن کمترین حد لازم از محافظت در برابر آتش که توسط ضوابط ساخت و ساز ساختمان ها ، شرکت های بیمه و سایر سازمان های مسئول دیکته می شود ) طراح سیستم اعلام حریق متعهد می شود تا اجزای لازم ، آرایش آن ها و رابط های لازم را به منظور دست یابی به اهداف پیش بینی شده مشخص کند .

تجهیزاتی برای اینکار انتخاب می شوند که به طور مشخص برای دست یابی به اهداف پروژه تولید شده باشند و هم چنین انتظار می رود تا روش های نصب به صورت استاندارد در مرحله طراحی مشخص شوند .در ایالات متحده ضوابط ملی اعلام حریق که توسط انجمن ملی حفاظت در برابر آتش (NFPA) ارائه شده دستورالعملی جامع برای نصب سیستم های اعلام حریق به شمار می رود و به طور گسترده مقبول است و مورد استفاده قرار میگیرد .

 انواع سیستم های اعلام حریق :

سیستم های اعلام حریق به چهار دسته تقسیم می شوند:

سیستم های اعلام حریق متعارف   Conventional Fire Alarm System
سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر   Addressable Fire Alarm System
سیستم های اعلام حریق آنالوگ آدرس پذیر   Analogue Addressable Fire Alarm System
سیستم های اعلام حریق بی سیم   Wireless Fire Alarm System

دفتر مرکزی
البرز - کرج - فلکه اول گوهردشت - برج نیکامال - طبقه هشتم - واحد 1
دفتر فروش
البرز-کرج-پل فردیس-بعد از پمپ بنزین باران
راه های ارتباطی
026-34251711
09126633036
فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی و اعلام و اطفا حریق و تجهیزات فردی